دوست عزیز!

در حال حاضر بخاطر بروزرسانی از ارائه خدمات معذوریم

کلاه برداری پنهانی بانک آمریکایی ، هزینه بیشتر برای خرید رمز ارز ها

کلاه برداری پنهانی بانک آمریکایی ، هزینه بیشتر برای خرید رمز ارز ها

پرداخت 5/2 میلیون دلار جریمه توسط جی پی مورگان چیس به دلیل گرفتن هزینه اضافی بخاطر خرید ارزهای دیجیتال

جِی پی مورگان چِیس ، بزرگترین بانک آمریکایی، بعد از درگیری هایی حقوقی که به مدت دو سال انجامید محکوم به پرداخت 5/2 میلیون دلار جریمه به خاطر پرونده ای شد که دلیل آن گرفتن هزینه اضافی از مشتریانش بخاطر خرید رمز ارز با کارت اعتباری این شرکت بود.

در سال 2018 آقایان بردی تاکر، ریان هیلتون و استنتون اسمیت به عنوان شاکی شکایتی را علیه شرکت جی پی مورگان در دادگاه فدرال منهتن طرح کردند که بر اساس آن این بانک متهم شد که در هنگام خرید رمز ارز با کارت های اعتباری این بانک هزینه اضافی را به صورت پول نقد از مشتریانش دریافت می کرده است.

تغییرات پنهانی در قوانین بعد از افزایش تقاضا برای خرید رمز ارزها

مشکل زمانی آغاز شد که در اوایل سال 2018 و زمانی که وضعیت بازار رمز ارزها صعودی شد تعدادی از بانک ها از جمله جی پی مورگان تصمیم گرفتند تا از خرید رمز ارز توسط مشتریان با استفاده از کارت های اعتباری این بانک ها جلوگیری کنند.

هر چند که جی پی مورگان فورا به مشتریانش اطلاع نداد که در ازای خرید ارزهای دیجیتال با استفاده از کارت های اعتباری از حساب آنها پول نقد برداشت می کند. این بانک عظیم تنها ده روز پس از اجرای این تغییرات در اعلامیه ای، این موارد را به مشتریانش اطلاع داد که همین عمل باعث شد تا شاکیان این پرونده این اطلاع رسانی دیر هنگام را تخلف از شرایط خدمات دارندگان کارت اعتباری بدانند.

آقای تاکر که در ابتدا شکایتی را علیه این بانک تنظیم کرده بود و بعدا به صورت مشترک شکایتی دیگر را با هیلتون و اسمیت تقدیم دادگاه کردند مدعی است که این بانک نه تنها از او هزینه اضافی گرفته است بلکه معتقد است بانک سود بالاتر از معمولی هم بخاطر این نوع از خرید ها از او گرفته است. بر اساس گفته های او بانک حاضر نشده است که پس از اعتراضی که آنها کرده اند هزینه اضافی را به حساب آنها برگرداند.

رمز ارزها همچون پول هستند

بر اساس شنیده هایی اخیر این بانک مدعی است که شرایط برای دارندگان کارت اعتباری این بانک تغییر نکرده است و رمز ارزها هم " همچون پول نقد" هستند چون آنها هم در فضای خرید و فروش قرار دارند. از این رو نیازی به اطلاع رسانی به مشتریان در این مورد وجود نداشته است.

بانک جی پی مورگان اعلام کرده است که دارندگان کارت های اعتباری آنها که شکایتی علیه آنها تنظیم کرده اند نمی توانند ادعای داشته باشند، زیرا زمانی که بانک خرید رمز ارز با استفاده از کارت اعتباری را متوقف کرده و به این نوع فعالیت های مالی مشتریان به عنوان پول نقد نگاه کرده است، پس هزینه های مضاعف و نرخ سود بالاتر را از مشتریانشان می گیرد و به این ترتیب بانک از توافق نامه اش با مشتری تخطی نکرده است.

علاوه براین بانک ادعا می کند که دسته بندی خرید وفروش رمز ارز را از دسته بندی "خرید" به "پول های پیشرفته" تغییر داده است و بهمین دلیل هزینه های مربوط به آن هم تغییر کرده است.

پرونده قضایی حل شد اما بانک نپذیرفت اشتباه کرده

در یک اقدام قانونی شاکیان درخواست دادند تا تمامی پول هایی که به صورت غیر قانونی از حساب آنها کسر شده است باز گردانده شود و یک میلیون دلار خسارت هم پرداخت شود همچنین درخواست دادند تا دستور داده شود قوانین مروبط به دارندگان کارت های اعتباری جی پی مورگان اصلاح شود بطوریکه به بانک اجازه ندهد تا هزینه های اضافی را در هنگام خرید دارایی های رمز ارزی از مشتری دریافت کند.

بر اساس گزارشی که رویترز در هفته گذشته منتشر کرد بانک جی پی مورگان موافقت کرد تا جریمه 5/2 میلیون دلاری را بپردازد. هر چند که بانک نپذیرفت که از متن قراردادش با مشتریان تخطی کرده است.