دوست عزیز!

در حال حاضر بخاطر بروزرسانی از ارائه خدمات معذوریم

سبقت تتر (USDT) از ریپل و تصاحب جایگاه سوم

سبقت تتر (USDT) از ریپل و تصاحب جایگاه سوم

به دنبال چاپ میلیاردها تتر جدید در طی چندین ماه گذشته، این سکه پایدار یا (Stable Coin) پذیرفته شده در سرتاسر دنیا تبدیل به سومین رمز ارز از نظر حجم سرمایه بازار شد. تتر با سرمایه بازاری در حدود 9 میلیارد دلار از ریپل پیشی گرفته است.

در همین زمان ریپل که برای سال های زیادی در بین سه رمز ارز برتر بود سرمایه بازارش به طور پیوسته رو به کاهش رفته است. در ابتدای همین ماه ریپل کمترین قیمت دو سال اخیرش را در مقایسه با بیت کوین تجربه کرد.

تتر

 

جایگاه سوم از نظر حجم سرمایه بازار برای تتر

این رمز ارز که به نوعی به دلار آمریکا گره خورده است ، اخیرا برای پاسخگویی به تقاضای معامله گران رمز ارزهای دیجتال و سرمایه گذاران اقدام به چاپ مقدار قابل توجهی تتر کرده است. بنا به گزارش کریپتو پتیتو این شرکت تنها در ماه آپریل نزدیک به بیش از 1.5 میلیارد تتر را استخراج کرده است.

پس از آن هم خزانه داری تتر نزدیک به 500 میلیون تتر تازه را تنها در هفته اول ماه می پرینت کرد. در طی مابقی ماه می تا الان نیز این پر طرفدارترین سکه پایدار روند رو به رشد خود را حفظ کرده است. داده های بدست امده از وال آلرت (Whale Alert) نشان می دهد که بسته های عظیمی از این رمز ارز به طور مرتب توسط خزانه داری تتر در حال استخراج هستند. همانطورکه بسیاری از تحلیلگران دارایی های دیجیتال پیش بینی کرده بودند این سطح از چاپ تتر جدید و ورود آن به بازار به تتر کمک می کند تا در راه خودش برای قررار گرفتن در جایگاه سومین رمز ارز از نظر حجم سرمایه بازار پیشی بگیرد. در زمان نوشتن این مقاله، ارزش سرمایه بازار تتر از 8.8 میلیارد دلار فرارتر رفته است و ریپل را با ارزش سرمایه بازاری حدود 8.79 میلیارد دلار پشت سر گذاشته است.

تتر

تتر

 

بالاترین میزان تراکنش تتر(USDT) در تمام دوران ها

در کنار اینکه تتر از نظر ارزش سرمایه بازار روند صعودی داشته است، این رمز ارز همچنین توانسته است تا مقدار خیره کننده ای از حجم تراکنش را نیز برای خود ثبت کند.

بنا بر داده هایی که توسط گلس نود (GlassNode) گرداوری شده است مقدار متوسط تراکنش ثبت شده برای این رمز ارز پر طرفدار در تاریخ 21 ماه می به عدد 8334167 تراکنش رسیده است که این بالاترین میزان تراکنش ثبت شده تا بحال برای این رمز ارز می باشد. اما این رکورد جدید زیاد پایدار نماند و در تاریخ 22 ماه می امسال درست یک روز بعد رکورد جدیدی معادل 8590083 تراکنش برای این رمز ارز ثبت شد.

تتر

رکورد جدیدی که برای تعداد تراکنش های روزانه این رمز ارز در ماه می سال 2020 ثبت شده است بسیار بالا تر از عددی است که در اخرین بار به عنوان بالاترین تعداد تراکنش این رمز ارز در ماه سپتامبر سال 2019 ثبت شد. جالب اینکه تعداد این تراکنش ها در اواخر سال 2019 و اوایل 2020 و قبل از این که تراکنش ها به کمترین تعداد خود در ماه فوریه امسال برسند همواره در نوسان بوده است. هر چند که پس از ماه فوریه همواره روند این تراکنش ها به طور آشکاری صعودی بوده است.

تتر و قیمت بیت کوین

یکی از موضوعاتی که بسیار در محافل مربوط به رمز ارزها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد این است که آیا تتر مستقیما بر روی قیمت بیت کوین و بازار رمز ارز تاثیرگذار است یا نه. به دلیل اینکه نظرات متعددی در این زمینه وجود دارد این مسئله همچنان حل نشده باقی مانده است.

به عنوان مثال، یک مطالعه دو بخشی توسط یکی از مراکز تحقیقاتی در آمریکا صورت گرفته است که بر اساس آن علت افزایش سهمی وار قیمت در سال 2017 تتر بوده است که با افزایش قیمت تا 20000 دلار باعث دستکاری در بازار شده است. هر چند که تتر بسیار سریع این ادعا را رد کرد و اظهار داشت که این رمز ارز هیچگاه به منظور دستکاری در بازار بکار گرفته نشده است.  

تحقیق دیگری هم که در این زمینه انجام شده است، از جایگاه تتر حمایت کرده و می گوید مسائل مربوط به تتر مستقیما بر روی قیمت ها تاثیری ندارد.

بر خلاف تحقیقات بالا، تحلیل های اخیر حاکی از این است که بین قیمت بیت کوین و اندوخته کلی سکه های پایدار (Stabe Coin) موجود در صرافی ها رابطه برعکسی وجود دارد. به بیانی دیگر کمبود تتر در پلتفرم های رمز ارز می تواند باعث افزایش قیمت بیت کوین شود.