دوست عزیز!

در حال حاضر بخاطر بروزرسانی از ارائه خدمات معذوریم

مقایسه اپل و بیت کوین ، پیشبینی قیمت برای سال 2023

مقایسه اپل و بیت کوین ، پیشبینی قیمت برای سال 2023

بیت کوین یک اپل جدید است – چگونه می شود که قیمت بیت کوین تا سال 2023 به 600000 دلار خواهد رسید

بیت کوین در ناحیه شکاف بین پذیرندگان آغازین و اکثریت پیشرو قرار دارد و به نظر می رسد که وضعیتش همچون سهام اپل در سال 2008،  قبل از آن افزایش قیمتی 520 درصدی است. 

 

 

در سال 1962 آقای اورت راجرز، جامعه شناس  در کتاب معروفش یعنی انتشار توآوری مصرف کنندگان را به پنج گروه دسته بندی می کند: نوجویان، پذیرندگان آغازین، اکثریت پیشگام ، اکثریت پیرو و دیر پذیرندگان 

بیت کوین

 

نمودار پذیرش. منبع :  Business-to-you

از بدو اختراع، این نمودار به طور وسیعی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گرفته است. هر چند که فناوری های جدید در چنین تحقیقاتی نتایج بهتری را ارائه می دهند اما این نمودار به گونه ای بی عیب و نقص چگونگی پروفایل روانشناختی هر گروه که شامل رفتارهای مصرف کنندگان و اینکه چطور آنها به سمت خدمات و محصولات خلاقانه میل پیدا می کنند را توصیف می کند . یکی از مهمترین نواحی در این نمودار که باید به آن اشاره شود یک شکستگی واضح است که شکاف (Chasm) نامیده می شود. 

تمایلات مصرف کنندگان به بیت کوین به طور گسترده ای تغییر می کند

شکافی که بین پذیرندگان اولیه و اکثریت پیشرو وجود دارد بخاطر این است که مصرف کنندگان ترجیح می دهند تا به منابع گروه خود گوش دهند و از آن پیروی کنند.. این جهش نشان دهنده انتقال به یک بازار اصلی است و شباهت های زیادی با چرخه حیات فعلی رمز ارز ها دارد.

بنابر این گذر از این شکاف برای هر محصول یا خدماتی که تمایل دارد تا جنبه عملی برای مشتری پیدا کند بسیار اهمیت دارد. 

در کتاب عبور از شکاف نوشته جفری ای مور آمده است که  یک محصول به منظور عبور از این شکاف  باید یک راه حل کامل  پیشنهاد داده و سطح بالای از خدمات را ارائه دهد تا نظر افراد را به طور عملی به خود جلب کرده و بتواند شهرت مناسبی پیدا کند. 

رشد گوشی های هوشمند مثالی بی نظیر از این موضوع است

بیت کوین

Global smartphone sales (millions). Source: Statista

اگرچه که تلفن های هوشمند در حال حاضر در دسته بندی لوازم خانگی قرار می گیرند اما رشد آنهادر طی دو سال گذشته در این صنعت به طور متوسط 20 درصد برای هر سال بوده است. در طی پنج سال متوالی، رشد 50 درصدی، نشان میدهد که گروه کاربران این تکنولوژی بسیار بیشتر شده است. 

آیفون از شرکت اپل که در ژوئن سال 2007 معرفی شد، بیش از 300 هزار دستگاه در اولین هفته فروش داشت. همچنین آیفون 3G که یک سال بعد منتشر شد در اولین هفته فروشش رکورد خیره کننده یک میلیون دستگاه را داشت. 

در چنین روندی هر فرد انتظار دارد اپل یک نمودار قیمتی پایدار و سالمی طی این دوره داشته باشد اما اینطور نیست. 

بیت کوین

نمودار قیمت اپل (AAPL) . منبع : ترتدینگ ویو

همانطور که در نمودار بالا دیده می شود سهام اپل در نیمه دوم سال 2007 یک افزایش قیمت 63 درصدی داشت اما در همان دوره هم در یک فاصله 5 روز با یک افت قیمت 22 درصدی روبرو بوده است. در اوایل سال 2008 سهامداران اپل با دوره سختی روبرو بودند بطوریکه قیمت سهامشان در کمتر از یک ماه از 28 دلار به 18 دلار افت کرد.

در این دوره ، عملکرد سهام اپل در سه ماهه اول سال 2008  دارای شاخص S&P 500 کمتر از 5/29 درصد بوده است. 

بیت کوین

نفوذ گوشی های همراه آمریکا به بازار گوش های همراه. منبع کام اسکور 

داده های بدست آمده از کام اسکور نشان می دهد که در سال 2008 گوشی های هوشمند آمریکایی  در حال تلاش برای رسیدن به سهم 10 درصدی از بازار جهانی این محصول بوده اند. از آنجایی که مصرف کنندگان در فاز پذیرندگان اولیه قرار دارند پس سرمایه گذاران حتی اگر سهام مربوط به یک شرکت سرمایه گذاری مشهور هم باشد باز هم انتظارات خوشبینانه ای نسبت به آن  ندارند.  

بیت کوین

بیت کوین در سال 2020 در مقابل اپل در سال 2008

 

بیت کوین

مقایسه شاخص S&P 500 (2008) با بیت کوین – دلار (2020) . منبع کوین تلگراف

همانطور که در نمودار بالا دیده می شود نطرسنجی های اخیر نشان می دهند که 11 درصد از آمریکایی ها دارای بیت کوین هستند که این معادل همان سطحی است که گوشی های هوشمند آمریکایی در سال 2008 از بازار گوشی های هوشمند به خود اختصاص داده بودند. روند مشابهی را میتوان در مورد نوسانات قیمت بیت کوین و ارتباط بین بیت کوین و شاخص S&P 500 پیدا کرد. 

بیت کوین

رابطه بین سهام اپل و شاخص S&P 500 در یک بازه 90 روز. منبع: تردینگ ویو 

 

 

گرچه بیت کوین را می توان یک فناوری نوآورانه با مزیت های انکار ناپذیر نسبت به ابزارهای مالی سنتی و خود طلا دانست ، اما هنوز پتانسیل تریلیون دلاری خود را اثبات نکرده است. تغییر الگوهای انسانی ، و مهمتر از همه ، اعتقادات ، یک کار فوق العاده دشوار است.

تعریف پول توسط سیستمهای فیات وابسته به واسطه ها در جامعه عمیقا ثبت شده است. علاوه بر این ، "پول" غالباً تحت کنترل متغیر دولت ها و بانک های مرکزی قرار دارد. بیت کوین هم ممکن است دستخوش انواع مختلفی از تغییرات شود تا به اکثریت پیشگام ها برسد.

در ماه ژوئن 2010 و با عرضه آیفون 4 نهایتا جرقه این تلاش ها برای جهش از این شکاف زده شد. آیا دلیلش دوربین 5 مگا پیکسلی با رزولوشن 720 پی بود؟ آیا عرضه فیس تایم دلیلی برای این موضوع بود؟ شاید رسیدن اپ استور به رکورد 5 میلیارد دانلود یا کاهش 99 دلاری قرارداد دو ساله برای مدل های 3G قدیمی دلیلی این شد؟ 

احتمال دارد ترکیبی از تمامی این گزینه ها و اتفاقات بزرگی که در بالا اشاره شد و در این گوشی به اجرا در آمد تبدیل به پلی شده باشد برای عبور اپل از این شکاف. 

انتظاری مشتاقانه

اگر به جستجوی این بپردازیم که  چه عاملی باعث می شود که کل معامله گرانی که در حال حاضر از مزیت های بیت کوین آگاه هستند ولی دست به اقدامی نمی زنند را به حرکت بیاندازیم عملا کار بیهوده ای کرده ایم. 

تسریع کننده های جزئی برای بازرگانان و سرمایه گزاران بیت کوین به کار گرفته شده است به عنوان مثال بیت پی و کوین بیس کامرس از این دسته تسریع کننده ها هستند اما هنوز هم فضای زیادی برای بهبود شرایط وجود دارد. 

 

آن دسته از سرمایه گذارانی که سهام اپل داشته اند اما بخاطر نوسانات قیمت این سهام یا 20 کاهش ارزش این سهام و یا عدم اطمنیانی که در مورد پذیرش همگانی این برند وجود داشت سهام خود را در سال 2008 فروختند در حال حاضر به شدت ناراحت و پشیمان اند زیرا سهام این شرکت در طی سه سال بعدی با یک افزایش 520 درصدی به میزان 78 دلار در اوایل سال 2012 رسید. 

یک نتیجه مشابه می توان برای بیت کوین گرفت و گفت که در سال 2023 سرمایه بازار این رمز ارز برتر به 2.3 تریلیون دلار خواهد رسید و بیت کوین قیمت 59900 دلار را تجربه خواهد کرد. البته که چنین پیش بینی برای افراد زیادی غیر منطقی به نظر می رسد. 

ارزش احتمالی تریلیون دلاری بیت کوین تنها معادل 10 درصد از سرمایه بازار کلی طلا است که 11 تریلیون دلار می باشد. اگرچه این موضوع غیر ممکن به نظر می رسد  اما این مبلغ تنها معادل سه درصد از عرضه جهانی اسکناس و سکه و چک سپرده هایی است که در جریان اند.