دوست عزیز!

در حال حاضر بخاطر بروزرسانی از ارائه خدمات معذوریم

آینده اتریوم ، ارتباط هزینه تراکنش و امنیت این شبکه

آینده اتریوم ، ارتباط هزینه تراکنش و امنیت این شبکه

ویتالیک بوترین : نرخ بالای هزینه تراکنش های اتریوم می تواند امنیت این رمز ارز را بخطر بیاندازد

ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم می گوید : نرخ های بالای هزینه تراکنش اتریوم می تواند در بلند مدت یک خطر امنیتی برای این رمز ارز باشد. او خواستار اجرای EIP 1559 است. این شاخص می تواند در بلند مدت حجم خرید و فروش اتریوم را کاهش دهد.

بنیانگذار اتریوم آقای ویتالیک بوترین در توییتی پذیرفته است که هزینه بالای تراکنش بر روی دومین شبکه بزرگ  بلاک چین در دنیا در واقع راه را به روی خطرات امنیتی باز می کند. هر چند که او معتقد است اصلاح قیمت بازار از طریق EIP1559  راه حل این مشکل می باشد. 

هزینه تراکنش بالاتر در مقابل پاداش تکمیل بلوک منجر به استخراج به روش نادرست 

آقای بوترین در توییت اخیرش گفت که درآمد ناشی از هزینه تراکنش ها نزدیک به 50 درصد درآمد ناشی از پاداش تکمیل بلوک یک اتریوم شده است. 

درآمد هزینه تراکنش در حال حاضر برابر نیمی از درآمد ناشی از تکمیل یک بلوک شده است. این خطرات حقیقتا باعث کاهش امنیت اتریوم می شوند https://t.co/Dase8SL30z . روش های اصلاح قیمت بازار (همچون EIP 1559) این مشکل را حل می کند . دلایل دیگر هم وجود ارد که چرایی مهم بودنEIPرا بیان می کند. pic.twitter.com/eqU3tAMh67

— vitalik.eth (@VitalikButerin) July 21, 2020

اگرچه امروزه این موضوع نمی تواند مشکل امنیتی ایجاد کند اما هزینه تراکنش های بالاتر در مقابل پاداش تکمیل بلوک می تواند در طولانی مدت تبدیل به خطری برای شبکه اتریوم شود. این خطرات احتمالی در مقاله ای توسط دانشگاه پرینستون مورد مطالعه قرار گرفته اند هر چند آن تحقیق بر روی بیت کوین بوده است. 

برای حامیان اتریوم نتیجه این تحقیق نمونه خوبی از اثبات سهام (PoS) بجای اثبات کار (PoW) است. این هم دلیل دیگری که همه منتظر اتریوم نسخه 2.0 هستند. 

خصوصا این تحقیق دریافته است که استخراج خودخواهانه بخصوص زمانی که هزینه تراکنش ها از پاداش تکمیل یک بلوک فراتر رود، تبدیل به یک خطر واقعی میشود.  در این تحقیق به چندین مورد استخراج خودخواهانه و مخرب هم اشاره شده است که از چشم انداز اقتصادی هم منطقی به نظر می رسند. 

این استراتژی های انحرافی شامل آن دسته از استخراج کنندگانی که یک دیگر را برای سود بیشتر از هزینه تراکنش های هنگفت از میدان به در می کنند هم می شود. در این تحقیق آمده است: 

ما نشان می دهیم که همچون بیت کوین که در برخی از زمینه های امنیتی و عملکردی شرایط نامطلوبی دارد اینجا هم شرایط همین است و حتی در برخی موارد بدتر هم هست .ما همچنین استخراج خودخواهانه را مورد باز بینی قرار دادیم و نشان دادیم که این مدل برای استخراج کننده ای با سهم قدرت هش کم و ارتباط ضعیف با شبکه، می تواند سود ده باشد. "

چطور EIP خطرات استخراج خودخواهانه را مشخص می کند

پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) 1559 اولین بار در آوریل سال گذشته و بدنبال درخواست هایی برای ایجاد تغییراتی که موجب می شد تا هزینه تراکنش ها در شبکه اتریوم قابل پیش بینی باشد و اینکه اطمینان حاصل شود که قیمت اتریوم در سطح پروتکل مشخصی قرار دارد، معرفی شد.

EIP با تغییرات دینامیکی اندازه بلوک ها بر اساس تعداد تراکنش هایی که در انتظار تایید و اعتبار سنجی هستند و همچنین شارژ کردن کاربران در هنگامی که درخواست بالاست به منظور پرهیز از هر گونه ازدحام و تراکم در شبکه، باعث انعطاف پذیری بیشتر شبکه شده است. 

دو راه حل در دسترس وجود دارد: هزینه پایه سوخته ( که BASEFEE نامیده می شود) برای تراکنش هایی اتریوم و یک انعام برای  استخراج گکنندگان. که در این حالت هزینه پایه در سطوح از پیش تعیین شده بسته به شرایط شبکه مقداری ثابت است. از سویی دیگر انعام باعث ایجاد انگیزه در استخراج کنندگان خواهد شد. کاربران نیز می توانند برای رد شدن از خط تراکنش میزان انعام را افزایش دهند.

سوزاندن اتریوم از طریق هزینه پایه سوخته در هزینه تراکنش ها همچون یک مدل ضد تورم برای ذخیره توکن ها عمل می کند. این امر موجب می شود که میزان امنیت شبکه در طولانی مدت افزایش یابد. در این حالت مدیریت گاز هم آسان تر و روشن تر می شود. شیوه حراجی یک روش غیر موثر است و منجر به پرداخت مازاد به منظور تایید اعتبار بلوک ها می شود. 

اگر چه راه های متعددی برای بررسی مکانیزم های هزینه تراکنش کنونی وجود دارد اما بوترین از EIP1559 حمایت می کند و انرا درست ترین می داند.