دوست عزیز!

در حال حاضر بخاطر بروزرسانی از ارائه خدمات معذوریم

دیدگاه دولت ایران در مورد صنعت رمز ارزها

دیدگاه دولت ایران در مورد صنعت رمز ارزها

دستور رییس جمهور ایران برای انتخاب استراتژی ملی در زمینه استخراج رمز ارز

 

آقای حسن روحانی رییس جمهور ایران دستور داده است تا رویکرد ملی برای احیا و برپایی صنعت رمز ارز در این کشور اتخاذ شود.

 

بر طبق گزارشی که در روز چهارشنبه توسط سایت ارز دیجیتال منتشر شد، طی هفته گذشته آقای روحانی به عنوان رییس جلسه هماهنگی سران اقتصادی ایران – که رویدادی است برای اتخاذ یک استراتژی اقتصادی ملی –  خطاب به اعضا بانک مرکزی ایران و وزیر مخابرات و همچنین انرژی اعلام کرد که نیاز به طراحی یک استراتژی ملی جدید برای استخراج رمز ارزها وجود دارد که باید شامل قوانین استخراج و درآمدهای ناشی از آن باشد.

 

این خبر تنها دو روز پس از تصویب لایحه ای در مجلس ایران منتشر شد که بر اساس آن سخت گیری شدیدی بر روی خرید و فروش ارزهای خارجی صورت می گرد و قوانین سختگیرانه ای درباره رمز ارزهای دیجیتال اعمال می شود . بر اساس این قانون جدید مجلس برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در درون کشور ابتدا باید در سایت بانک مرکزی ایران ثبت نام کرد – به احتمال زیاد اینکار به منظور تلاش برای جلوگیری از خروج بیش از حد سرمایه از کشور می باشد.

 

مجازات خرید و فروش غیر قانونی در ایران شامل جریمه و زندان می شود. 

همین یک ماه پیش بود که ترامپ رییس جمهور آمریکا درباره استفاده ایرانیان از دارایی های دیجیتال  به منظور دور زدن تحریم ها ابراز نگرانی کرده بود.

 

ایران از اولین کشور هایی بوده است که در ماه جولای سال 2019 به طور رسمی استخراج رمز ارز را قانونی اعلام کرد. اما در حال حاضر دولت برای شرکت ها مجوز صادر می کند تا اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کرده و سپس آنها را بفروش برسانند. گزارش ها حاکی از این است که در 6 ماهه اول این اقدام نزدیک به 1000 مجوز صادر کرده است.

 

بر اساس نقشه استخراج بیت کوین، ایران در حال حاضر حدود 4 درصد از کل هش ریت بیت کوین دنیا را در دست دارد که این مقدار دو برابر عددی است که در ابتدای ماه سپتامبر 2019 بوده است.

 

هنوز مشخص نیست که چرا رییس جمهور از مقامات رسمی ایران خواسته است تا قوانین استخراج بیت کوین را مورد بازبینی قرار دهند. اما پر واضح است که با وجود فشارهای بیشمار اقتصادی که بر روی ایران اعمال شده روحانی در نظر دارد تا اطمینان پیدا کند استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال پول خود را دور از دسترس دولت نگه نمی دارند.